Prev
Home
Prezentare
Bucovina - istoric
Ansambluri
Valorificare
Next



LISTA CREATORILOR POPULARI

ŢESUT
  • Simionescu Margareta – ţesut, – Clit Arbore
  • Felicia Cuciurean –ţesut- Bilca
  • Şelar Viorica – ţesut covoare, păretare, scoarţe – Grăniceşti
  • Lăzurcă Maria şi Lăzurcă Aurora – ţesut pânză , in sau bumbac - Grăniceşti
  • Manoilă Floarea – Arbore , nr. 495
  • Pahomi Elena – Arbore, nr.556
  • Simionescu Margareta – Arbore, nr. 396
  • Preutu Ioana – Bogdăneşti
  • Boca Iustina – Botoşana
  • Sofian Rodica şi Filip – Botoşana, Comăneşti
  • Cimpoieşu Georgeta – Broşteni Cotârgaşi
  • Frunză Elena – Broşteni, Cotârgaşi
  • Negrileanu Elena – Broşteni , Cotârgaşi
  • Petricescu Rodica – Broşteni , Cotârgaşi
  • Andronic Constanţa – Cacica
  • Andronic Veronica – Cacica, Pârteştii de Sus
  • Şalvari I. Augustina – Fundu Moldovei
  • Fâşc Saveta şi Gruia – Fundu Moldovei, Botus
  • Macovei Garofa – Gura Humorului, str. Obor, nr. 95
  • Hojbotă Fira – Gura Humorului, Boureni, nr. 6A
  • Mândrilă Licheria – Gura Humorului, Voroneţ
  • Oniceag Eleonora – Gura Humorului, Voroneţ
  • Paţa Livia – Gura Humorului, Voroneţ
  • Buburuzan Maria – Mănăstirea Humorului nr. 301
  • Corlăţan Floarea – Mănăstirea Humorului, nr. 303
  • Peţenghea Maria – Mănăstirea Humorului, nr. 335
  • Blaga Valeria – Păltinoasa, Capu Codrului, nr. 607
  • Pădure Profira – Păltinoasa, Capu Codrului, nr. 515
  • Lostun Elvira – Panaci
  • Mândrilă Ioana – Panaci
  • Niculiţă Didina – Panaci
  • Petrovici Teodora – Panaci
  • Ungureanu Ana – Panaci, Drăgoiasa
  • Ţiganetea Mariana – Panaci Glodu
  • Alvirescu Areta – Sadova, nr. 507
  • Alvirescu Rodica – Sadova, nr. 497
  • Cotruţ Aglaia – Sadova, nr. 408
  • Flocea Lidia – Stulpicani, nr. 157
  • Flocea Silvia – Stulpicani, nr. 110
  • Flocea Maria a lui Gheorghe – Stulpicani
  • Flocea Eufrozina a lui Vasile a Toma – Stulpicani, nr. 109
  • Nacu Maria a lui Vasile – Stulpicani, nr. 306
  • Popa Profira – Stulpicani, nr. 267
  • Silea Ana a lui Vasile – Stulpicani, nr. 311
  • Senegeac Mărioara – Suceviţa , Voievodeasa, nr. 119
  • Bocicu Paraschiva – Suceviţa, nr. 211
  • Irinici Domnica – Vicovu de Jos, Remezău

Ţesături port popular

  • Tâmpău Minodora – Breaza, str.Pr. Brezii
  • Tâmpău Filonica – Breaza, str. Rechitiş
  • Hechelciuc Varvara – Cârlibaba
  • Protiuc Eudochia – Cârlibaba
  • Jecalo Maria - Ulma
  • 6. Lucan Vasilena – Ulma
  • Trifan Carolina – Ulma
  • Marocico Ana – Ulma, Măgura
  • Ihnatiuc Silvia – Ulma, Nisipitu
  • Mnesciuc Cornelia – Vatra Moldoviţei, Ciumârna
  • Hojda Maria – Vatra Moldoviţei , Paltin

  • Iasinovschi Luminiţa – Vatra Moldoviţei, Paltin
  • Hojbotă Veronica – ţesături costume

CREATORI DE COSTUME POPULARE

  • Ciubotar Eufrozina – Bilca
  • Crasnian Ileana – Bilca
  • Iacoban Ileana a Adrian – Botoşana Comăneşti
  • Cehren Veronica – Fundu Moldovei , Colacu
  • Drăgan Mirela – Fundu Moldovei , Colacu
  • Săndulache Valeria – Fundu Moldovei
  • Şuiu Pv. Silvia – Fundu Moldovei , Colacu
  • Ciupercovici Rodica – Fundu Moldovei , ColacuCorlăţan Floarea – Mănăstirea Humorului, nr.303
  • Lehaci Viorica – Sadova, nr. 71
  • Hasna Reveca – Straja, nr. 538
  • Piţuga Maria – Stulpicani
  • Cooperativa “Suceviţa” – Rădăuţi, str.Putnei, nr. 1, tel.030/461141

BRODAT

  • Simionescu Margareta - Clit, Arbore

CUSUT

  • Simionescu Margareta - Clit, Arbore
  • Lăzurcă Maria - Grăniceşti (cusut cămăşi şi ii, cusut piei cu motiv naţional)
  • Lăzurcă Aurora – Grăniceşti (cusut cămăşi şi ii, cusut piei cu motiv naţional)

VOPSIT LÂNĂ

  • Şalar Viorica – Grăniceşti

TĂBĂCIT PIEI

  • Lăzurcă Aurora – Grăniceşti
  • Lăzurcă Maria – Grăniceşti

CURELARI

  • Crăciun Ovidiu – Bilca, nr. 985
  • Glugovschi Iosif – Cacica
  • Slocan Emil – Cacica

COJOCARI

  • Hogea Arsinte – Drăgoieşti, Corlata
  • Cazacu D. Ovidaş – Fundu Moldovei, Colacu
  • Blaga Vichentie – Mănăstirea Humorului nr. 74
  • Boşca Damaschin – Păltinoasa, Capu Codrului nr 189
  • Oanea Orest – Păltinoasa, Capu Codrului nr. 506
  • Morar Ionel – Straja, nr. 1359
  • Crăciunaş Nicolae – Sadova nr. 626

PICTURĂ

  • Cotleţ Gheorghe – pictură naivă – Arbore

OUĂ PICTATE

  • Hostiuc Angela – Suceava
  • Geanina şi Genoveva Sauciuc – Gemenea, Stulpicani

OUĂ CU MĂRGELE

  • Livia Puha – ouă cu mărgele – Bilca
  • Maria Irimescu – ouă cu mărgele – Bilca

OUĂ ÎNCONDEIATE

  • Elena Schipor – încondeiat ouă – Ciocăneşti
  • Mărioara Timu – încondeiat ouă – Ciocăneşti
  • Geanina şi Genoveva Sauciuc – încondeiat ouă – Gemenea – Stulpicani
  • Zinici Ioan şi Maria – încondeiat ouă – Izvoarele Sucevei
  • Georgeta Ungureanu – ouă încondeiate – Moldoviţa
  • Oltea Moisa Balabasciuc – ouă încondeiate – Moldoviţa
  • Balan Evira – Sadova, nr. 443 – ouă încondeiate
  • Cozma Teodora – Sadova, nr. 152 – ouă încondeiate
  • Ursache Sorina – Sadova, nr. 627 – ouă încondeiate
  • Alexandroaie Siminica – Breaza
  • Cojocaru Ioana - Breaza
  • Macovei Cornelia – Breaza
  • Ţăran Eufrosina - Breaza
  • Zaleţ Gheorghe – Breaza
  • Burtică Lidia – Brodina nr 366
  • Dorobeţ Maria – Brodina nr. 422
  • Hudema Orestia – Brodina nr. 465
  • Schipor Paulina – Brodina nr. 407
  • Popescu Valeria – Brodina nr. 314
  • Potolincă Elena – Brodina
  • Tcaciuc Elena – Brodina
  • Torac Elena – Brodina nr. 270
  • Voloşeniuc Mihaela – Brodina nr 462
  • Zbercea Hudema Elena – Brodina nr. 461

 

  • Haliţa Maria – Brodina , Brodina de Jos, nr. 631a
  • Hariuc Victoria – Brodina, Brodina de Jos, nr. 631
  • Mehediniuc Paraschiva – Brodina, Brodina de Jos, 698
  • Bodnar Silvia – Brodina, Ehrişte nr. 813
  • Daneliuc Victoria – Brodina, Ehrişte nr. 803
  • Lisciuc Ileana – Brodina, Ehrişte, nr. 798
  • Bobelciuc Rodica – Cârlibaba

 

  • Mehno Viorica – Cârlibaba
  • Pentelenciuc Ana – Cârlibaba, Ţibău
  • Zinici Aniţa – Izvoarele Sucevei
  • Creuco Lenuţa – Izvoarele Sucevei, Brodina de Sus
  • Condrea Lucica – Moldoviţa
  • Irimiciuc Virginia – Moldoviţa

  • Chiraş Maria – Vatra Moldoviţei, Ciumârna
  • Flutur Domnica – Vatra Moldoviţei, Ciumârna
  • Moisa Rodica – Vatra Moldoviţei, Ciumârna
  • Aneci Aurica – Vatra Moldoviţei, Palti
  • Mneşciuc Aurelia – Moldoviţa
  • Nichitean Liliana – Moldoviţa
  • Pasanciuc Elena – Moldoviţa
  • Semeniuc Viorica – Moldoviţa
  • Biroş Aurica – Moldoviţa Argel
  • Chiraş Lucica – Moldoviţa, Argel
  • Hremaliuc Paraschiva – Moldova Suliţa
  • Jecalo Maria – Moldova , Suliţa
  • Buraciuc Constantin – Ulma
  • Marocico Maria – Ulma, Lupcina
  • Zbercea Ana – Ulma , Lupcina
  • Hotopilă Elena – Ulma, Nisipitu
  • Ihnatiuc Silvia – Ulma, Nisipitu
  • Trifan Elena – Ulma Nisipitu

SCULPTURĂ LEMN

  • Dragoş Puha – Bilca
  • Constantin Pop şi Constantin Cepoi – Ciocăneşti
  • Irimescu Vasile – Arbore, nr. 35
  • Solcan Gh. Vasile – Bogdăneşti, tel. 93
  • Miron Constantin – Broşteni, bloc, A6, sc.A, ap. 1
  • Parascan N. Viorel – Cacica
  • Baranovschi Gheorghe – Cacica , Soloneţul Nou
  • Hârceag Gr. Ghe.- Fundu Moldovei
  • Gemănar Dumitru A. Constantin – Frasin Doroteia
  • Lehaci Gheorghe- Frasin Doroteia, tel. 348075
  • Stats Valentin – Fundu Moldovei
  • Moroşan Constantin – Gura Hmorului, tel. 238536
  • Şuhan Mihai - Gura Humorului
  • Beleaga Viorel – Gura Humorului, Voroneţ
  • Catargiu Dumitru - Gura Humorului , Voroneţ
  • Buburuzan Leonte – Mănăstirea Humorului nr. 191
  • Nicuţar Ion – Mănăstirea Humorului – nr. 191
  • Apetri Dragoş – Panaci, Coverca
  • Irinaru Emilia – Panaci Coverca
  • Irinaru Sorin – Panaci , Coverca
  • Miron Dan – Panaci , Glodu
  • Moraru Cristian – Panaci, Glodu
  • Ursachi Valerian – Sadova nr. 608
  • Popescu Vasile – Straja , nr.780
  • Teleagă Dragoş, Straja, nr. 491
  • Flocea Gheorghe – Stulpicani, nr.197
  • Albu Dumitru – Suceviţa, nr.211
  • Sbiera Vasile – Suceviţa, Voievodeasa nr. 273
  • Cramariuc Florin – Suceava tel. 223328
  • Gheorghian Nicolae – Suceava, tel.253358

SCULPTURĂ ÎN LEMN, BALTAGE

  • Buhaleac Georghe – Breaza, str. Sâhla
  • Lesenciuc Pintilie – Breaza, str.Pr. Brezii
  • Macovei Aurelian – Breasza, str. Pr. Brezii
  • Macovei Ioan – Breaza, str. Pr. Brezii
  • Opariuc Dumitru – Breaza
  • Mehno Alexa – Cârlibaba
  • Ursachi Constantin – Cârlibaba, Iedu
  • Coubis Gh. Ilie – Cârlibaba, Ţibău
  • Coubis n. Petru – Cârlibaba, Ţibău
  • Bindiu Emirel – Moldoviţa, Argel
  • Şecman Ilie – Moldoviţa Argel
  • Cocerhan Ştefan – Moldoviţa , Raşca
  • Hotopilă Ştefan – Ulma, Măgura
  • Marocico Petru – Ulma Măgura
  • Moise Constantin – Vatra Moldoviţei , Ciumârna
  • Aneci Ioan – Vatra Moldoviţei, Paltin
  • Aneci Virgil – Vatra Moldoviţei, Paltin
  • Cramer V. Vasile – Vatra Moldoviţei, Paltin
  • Erhan Dorel – Vatra Moldoviţei, Paltin
  • Hodeniuc Nicolae – Vatra Moldoviţei , Paltin
  • Huţuleac Mihai – Vatra Moldoviţei, Paltin

LINGURARI

  • Buţuraş Alexandru – Dolhasca, Poienari
  • Cioran Constantin – Gălăneşti, Voitinel

LINGURI DE LEMN, POLONICE

  • Boşutar Constantin – Vatra Moldoviţei, Ciumârna

COFE, BUTOIAŞE

  • Hasiuc Constantin – Vatra Moldoviţei, Paltin

ÎMPLETITORI DE NUIELE

  • Popescu Gheorghe – Bilca, nr. 149
  • Gherasim Gheorghe – Gura Humorului, tel. 230581
  • Iţcuş Ionel – Suceviţa, nr. 177

LUTIERI

  • Cozmici Gheorghe - Frasin

SCULPTORI ÎN PIATRĂ

  • Mihalac Vasile – Suceviţa, nr. 363
  • Popescu Emilian – Vama
  • Moisa Petru – Vatra Moldoviţei, Ciumârna

SCULPTURĂ ÎN OS

  • Constantin Pop şi Constantin Cepoi – Ciocăneşti

CERAMICĂ - OLARI

  • Gheorghe Magopăţ – ceramică neagră – Marginea
  • Florin Colibaba – ceramică de Cuty – Rădăuţi
  • Maxim Petru – ceramică – Vama
  • Magopăţ Ioan – MargineaPaşcaniuc Artemiza – Marginea
  • Paşcaniuc Dumitru – Marginea
  • Paşcaniuc Toader – Marginea
  • Colibaba Marcel - Rădăuţi

CREATORI DE MĂŞTI POPULARE

  • Zdrob Leonte – Fundu Moldovei, Botuş
  • Gavrilean Filaret – Gura Humorului
  • Hojbotă Victor – Gura Humorului
  • Repciuc Gavril – Gura Humorului , Boureni
  • Cruceanu Ion – Vatra Dornei, tel. 373 617
  • Ostrovan Vasile – Udeşti , Chilişeni
  • Petrişor Mihai – Udeşti

DOGARI

  • Amariei Dan – Broşteni, Cotârgaşi
  • Alexandrovici Andrei – Mănăstirea Humorului, Pleşa, nr. 44
  • Alexandrovici Cazimir – Mănăstirea Humorului, Pleşa nr. 29
  • Cuceac Anton – Mănăstirea Humorului , Pleşa, nr. 55
  • Maierek Stanislav – Mănăstirea Humorului, Pleşa nr. 31
  • Moldovan Iacob – Mănăstirea Humorului, Pleşa nr. 53
  • Moldovan Iosiv a lui Ion – Mănăstirea Humorului, Pleşa
  • Solcan Nicolae – Pârteştii de Jos
  • Cârciu Vasile – Straja, nr.934

MEŞTERI ICONARI

  • Harapu Ciprian – Cacica, Pârteştii de Sus
  • Dumbravă Liviu – Gura Humorului
  • Gavrileanu Nicolae – Gura Humorului
  • Gavrileanu George – Gura Humorului, tel. 232982
  • Grigoraş Loredana – Gura Humorului, tel. 230568
  • Pascari Constantin – Gura Humorului
  • Bejenar Florin – Rădăuţi, tel. 466062
  • Erhan Aurel – Sadova, nr. 305
  • Sauciuc Gianina – Stulpicani, Gemenea
  • Burlacu Emil – Suceava, tel. 521235

  • Lelcu Dumitru – icoane pe sticlă – Arbore

ICOANE PE LEMN

  • Buraciuc Constantin – Ulma
  • Şesur Mariana – Ulma, Nisipitu
  • Ciuverca Elena – Vatra Moldoviţei, Paltin
  • Comoriţan Elena – Vatra Moldoviţei, Paltin
  • Drajnici Filotica – Vatra Moldoviţei , Paltin
  • Fercel Valeria – Vatra Moldoviţei, Paltin
  • Giuverca Aurelia – Vatra Moldoviţei , Paltin
  • Huţuleac Teodora – Vatra Moldoviţei, Paltin
  • Iasinovschi Petronela – Vatra Moldoviţei, Paltin
  • Macovei Georgeta – Vatra Moldoviţei, Paltin
  • Niga Cristina – Vatra Moldoviţei, Paltin
  • Zeneci Francesca – Vatra Moldoviţei, Paltin
  • Zdrob Anastasia – Vatra Moldoviţei, Paltin

Prev
Home
Prezentare
Bucovina - istoric
Ansambluri
Valorificare
Next